Plynári podľa šéfa SPNZ Richarda Kvasňovského privítali dohodu lídrov EÚ na spoločnom riešení. "Malo to vplyv aj na burzovú cenu TTF, keď mesačný kontrakt klesol o osem percent na 116 eur za megawatthodinu," priblížil. Pri spoločných nákupoch plynu však bude dôležitý aj mechanizmus prerozdeľovania obstaraného plynu.
"Vnímame to však ako jedno z riešení, ktoré môže byť dôležité najmä v budúcom roku, keď sa očakáva pomerne napätá situácia na trhu s LNG pre rastúci dopyt Číny i pre potrebu napĺňania európskych zásobníkov až do úrovne 90 % na zimu 2023/24," upozornil Kvasňovský. Prepočty zväzu aj analýza spoločnosti Rystad Energy ale ukázali, že bez ruského plynu bude veľmi náročné dosiahnuť túto métu.
Na budúci rok by tak mohlo chýbať na trhu až 50 miliárd kubických metrov (m3) plynu, z toho 40 miliárd m3 v regióne strednej a severnej Európy. Preto je podľa SPNZ potrebné, aby Európska komisia pri rokovaniach s dodávateľmi nevylučovala dlhodobé kontrakty. Z pohľadu Slovenska je dôležitá solidarita v prípade výpadku dodávok. "Hoci momentálne máme dostatok plynu v zásobníkoch, prichádza nám denný tok z Ruska, Nórska i tankery LNG a pre zimu je pripravený aj kontrakt s Exxon Mobile, bude dôležité, aby prepravné trasy ostali voľné a dodávky naďalej prúdili," dodal Kvasňovský.