"Diskusie ukázali jednoznačnú vôľu vyhnúť sa naivným postojom, zároveň však nechceme nastúpiť cestu logiky systematickej konfrontácie," vyhlásil Michel.
Ako situáciu opisuje AFP, Brusel sa snaží udržať prístup k obrovskému čínskemu trhu, avšak zároveň odsúdiť porušovanie ľudských práv v Číne a tiež agresívnu politiku Pekingu v regióne.
"Zostaneme neochvejní v zastávaní našich zásad, demokracie a základných slobôd," vyhlásil Michel.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že Peking sa snaží získať výsadnú pozíciu vo východnej Ázii a upevniť si aj svoj celosvetový vplyv. Varovala tiež pred posilňovaním vzťahov Moskvy a Pekingu po tom, čo Rusko vo februári vojensky napadlo Ukrajinu.
V súvislosti s problémami, ktorým Európska únia čelí v dôsledku energetickej závislosti od Ruska, von der Leyenová upozornila, že EÚ si nemôže dovoliť podobnú závislosť od Číny v dodávkach surovín a technológií.
Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz medzitým oznámil, že spolu so svojou delegáciou v novembri vycestuje do Číny. Pôjde o prvú návštevu európskeho lídra v Číne od novembra 2019.