Dôvodmi sú pandémia nového koronavírusu, problémy v dodávateľských reťazcoch, geopolitické zmeny a ekonomické sankcie uvalené na Rusko v dôsledku invázie na Ukrajinu. Vyplýva to z aktuálnej analýzy nadnárodnej spoločnosti Dun & Bradstreet. Krízy sa v celosvetovom meradle opakujú pravidelne a tie uplynulé podľa analýzy odhalili zaujímavý trend, keď sa firmy viac sústredia na vymáhanie dlhov od existujúcich zákazníkov, ako na hľadanie nových obchodných príležitostí.
Aktuálne dáta ale ukazujú aj ďalšie signály zmien v ekonomike, ktoré predpovedajú spomalenie. Z výsledkov globálneho scóringu Dun & Bradstreet Global Business Ranking vyplýva, že firmám vo Veľkej Británii, vo Francúzsku, Taliansku, Indii, Spojených štátoch amerických či v Austrálii sa výrazne zhoršila platobná schopnosť a v týchto oblastiach existuje zvýšené riziko úpadku spoločností.
Podľa spoločnosti je preto možné, že sa v tomto prípade dostaví efekt snehovej gule a problémy vo veľkých ekonomikách sa budú prelievať do ďalších. Zároveň sa spomalil obchodný ekosystém. Najvypuklejšia situácia je podľa analýzy v USA, avšak ochladenie trhu je cítiť globálne. Firmy začali medzi sebou menej obchodovať a tiež poklesol aj celkový objem transakcií.
Postupne sa zhoršuje kondícia malých podnikov. Od začiatku tohto roka došlo v USA k postupnému spomaľovaniu hlavných sektorov ekonomiky. Dôvodom bolo ukončenie federálnej pandemickej pomoci. Spomalenie pokračovalo počas roka, keď sa znížil záujem o tovary dlhodobej spotreby. "Najviac to znázorňuje prudký prepad indexov z oblastí automotive a retailu," upozornila spoločnosť.