"Keďže sme obchodná spoločnosť, musíme svoje záväzky platiť načas a zatiaľ sa nám to darí. Odhadujeme, že náklady na energie tento rok v porovnaní s minulým rokom budú vyššie o 1,6 milióna eur. Toto navýšenie však nie je v plnej výške kompenzované z platieb od zdravotných poisťovní, čo je náš hlavný príjem," priblížil situáciu Tekáč.
V nemocnici sa preto snažia podľa neho šetriť, kde sa dá, vytvorili aj manuál úsporných opatrení. Stanovili napríklad počet elektrických vykurovacích telies na ošetrovacie jednotky, je nastavená aj kontrola ich vypínania po odchode z pracoviska, menia bežné svietidlá za LED a časť niektorých budov sa podarilo zatepliť. Okrem toho má nemocnica pripravený rozsiahly energetický projekt, ktorý zahŕňa výstavbu novej kotolne a tiež zelené riešenia. O zdroje sa chce vedenie nemocnice uchádzať z plánu obnovy a odolnosti.
"V rámci nemocnice sú však určité normy a my musíme udržať teplotný komfort pre pacientov i zamestnancov. Nikto z nás nevie, čo nás čaká na budúci rok, máme zakontrahované energie do marca a teraz sme uchádzačom pri centrálnom verejnom obstarávaní, ktoré organizuje na nákup energií ministerstvo zdravotníctva," dodal riaditeľ.
Okrem cien energií má v súčasnosti vedenie problém aj s podanými výpoveďami lekárov. V Poprade tak urobilo 85 špecialistov, čo je podľa Tekáča zhruba 30 percent z celkového počtu lekárov. Nemocnica má pripravený krízový plán, v hre je zlučovanie oddelení, redukcia ich prevádzky a prípadne redukcia na neodkladnú a ambulantnú starostlivosť.
"Týka sa to predovšetkým operačných oddelení, kde by pripadalo do úvahy zlučovanie. Máme niektoré oddelenia, kde je 50 percent lekárov vo výpovedi, niekde nepodal nikto, nemáme žiadne oddelenie, kde by podali výpovede všetci," dodal Tekáč, ktorý sa neustále snaží komunikovať a diskutovať s lekármi vo výpovedi, ich stanovisko je však podľa neho nemenné a plánujú ich "dotiahnuť" do konca. "Všetci veríme, že takáto situácia nenastane, že sa upokojí a zlepší a že tie výpovede 1. decembra nebudú reálne," uzavrel Tekáč.