Akné
Akné je pre mnohých jej klientov veľkým problémom a zvyčajne súvisí s hormónmi. „S akné sa spájajú tri veci: pacient s pórmi, sklon k upchávaniu týchto pórov a nadmerná sekrécia mazu a baktérií, čo vedie k akné,“ vysvetľuje dermatologička a dodáva, že tento reťazec je dôležité prelomiť. Pomôcť môžu jednoduché produkty, ako je kyselina salicylová.
Dr Virmaniová tiež hovorí, že „recept starej mamy“ o rozdrvení aspirínu a jeho vtieraní skutočne môže fungovať, pretože tablety sú vyrobené z kyseliny salicylovej: „Táto kyselina zastaví upchávanie pórov a sekréciu oleja. Ak to nestačí, pridáme retinol, ktorý zastaví tvorbu mazu a zvýši exfoliáciu (pozn.red.: proces, pri ktorom dochádza k odstraňovaniu odumretých kožných buniek) pokožky.“
Ďalším krokom je antibakteriálna liečba antibiotikami, benzoylperoxidom a hormónmi. „Tieto spôsoby sa využívajú v prípadoch ťažkého akné na tele s jazvami,“ hovorí lekárka. Hoci by sa mohlo zdať, že je akné problémom tínedžerov, pacientky Dr. Virmaniovej s akné sú najmä ženy po štyridsiatke. „Keďže hladina estrogénu klesá a testosterón sa stáva dominantnejším, ženy môžu mať viac problémov po štyridsiatke,“ vysvetľuje.
Dôležitou súčasťou boja proti vyrážkam je výživa. „Doplnky vitamínu A, zinku a B5 robia zázraky. Môže fungovať aj extrakt z huby reishi a probiotiká. S istotou vieme, že akné môže spustiť cukor a mliečne výrobky,“ povedala odborníčka. Navyše, veľkú rolu hrá aj to, čo si nanášate na tvár: „Ženy často používajú veľkú vrstvu mejkapu, ktorý blokuje póry.“
Dr. Virmaniová však uisťuje, že akné neznamená, že vaša pokožka je špinavá. „Vaša pokožka môže byť veľmi čistá a stále sa vám objaví akné. V skutočnosti sa ľudia až premývajú a narúšajú tým kožnú bariéru,“ hovorí. Odporúča tiež skontrolovať, či si kondicionér pri umývaní vlasov opláchnete poriadne. Je totiž hustý, mastný a blokuje póry.