Monika Kováčová si myslí, že mesto Košice veľmi málo čerpá európske peniaze. "Práve aj to je cesta, ktorou ja by som chcela ísť, je potrebné využívať tieto peniaze. Vďaka týmto peniazom môžme dospieť k úsporám, vďaka ktorým môžme následne vytvárať rôzne projekty pre našich seniorov, mladé rodiny. Vďaka týmto úsporám my nemusíme do budúcna zvyšovať našim obyvateľom dane. Je potrebné sa zamerať na čerpanie európskych fondov," uviedla.
"Téma energií nie je témou dneška, a preto mesto Košice už minulý rok prijalo tzv. koncepciu rozvoja mesta v oblasti energetiky. V tomto období čerpáme milión eur z eurofondov v rámci smart verejného osvetlenia. Do škôl sme investovali oproti minulému obdobiu, kde bolo 15 miliónov eur, 25 miliónov eur aj z eurofondov. Mesto Košice má dnes zmluvu s elektrárňami, máme nakúpenú elektrickú energiu, to znamená, nehrozí v tejto chvíli žiaden kolaps mesta z dôvodu energetických kríz. Kontrakt na elektrickú energiu budeme, budú pripravovať na budúci rok. Tento kontrakt sa v tejto chvíli pripravuje, ak sa pozrieme, ako sa vyvíja elektrická energia, my nekupujeme na burzy, teda máme elektrickú energiu nakúpenú. Samozrejme, s vládou komunikujeme, diskutujeme a tlačíme na to, aby tá pomoc prišla. Mesto Košice tiež o 15 mesiacov spúšťa projekt výstavby teplovodu z Ďurkova do Košíc, tzn. geotermálny vrt," uviedol súčasný primátor Jaroslav Polaček.
Jaroslav Džunko sa zamýšľa nad tým, ako by sa dalo vyrobiť umelý plyn namiesto ruského plynu, prípadne vyrábať elektrickú energiu. "Ako primátor mesta by som prednostne začal okamžite využívať solárnu energiu na budovách mesta aj veternú energiu," vyhlásil.
Miloslav Klíma si takisto myslí, že v poslednom období sa na Slovensku spalo a nič sa v súvislosti s energetickou krízou či prípravou na ňu nerobilo. "Bude treba šetriť, bude treba prestať svietiť v noci, bude treba obmedziť hromadnú dopravu. Jednoducho čakajú nás ťažké časy a je, ja si myslím, najvyšší čas to ľuďom povedať. Fajn nebude. Čaká nás ťažká zima a veľmi ťažké obdobie a mesto bude musieť šetriť. A takisto, pokiaľ mám správne informácie, mesto peniaze nemá," povedal.
"To, čo bude vedieť nové vedenie a bude musieť riešiť, je jednak nová zmluva na dodávku elektrickej energie a ďalšia vec je to, čo už tu bolo naznačené, minimálnou mierou dokáže mesto ovplyvniť ceny tepla pre Košičanov, pretože firma TEHO, ktorá robí distribúciu, je v rukách mesta, ale je to len minimálna miera, lebo naozaj je to len tá distribúcia. Cenu plynu, cenu elektrickej energie, pomoc samospráve musí riešiť vláda. To, čo bude čakať kohokoľvek z nás, ak budeme úspešní, je šetrenie v tomto meste. Šetrenie elektrinou, šetrenie kúrením, šetrenie teplou vodou," povedal Viliam Novotný.