Podľa Diany Javorčíkovej Bystrica v posledných rokoch premrhala príležitosť. „Ja by som rada podotkla, že vo februári, keď vypukla vojna na Ukrajine, už sme vedeli o tom, že príde ekonomická a táto energetická kríza. Napriek tomu sme investovali trinásťmiliónový úver do asfaltovania ciest. Naše mesto nie je pripravené na to, aby sme to zvládli dostatočne, dajú sa ale prijať konkrétne opatrenia,“ poznamenala. Dôležité je šetriť, čo by preukázala napríklad znižovaním teploty kúrenia v niektorých úradoch. V súvislosti so zvyšovaním daní dodala: „Ja nebudem sľubovať, že nebudem zvyšovať dane, pretože momentálne je to veľmi ťažké odhadnúť, ale, samozrejme, to je asi jedna z posledných možností.“
Anton Minárik si myslí, že v prípade energií treba zatlačiť na vládu. „Tu sa musíme spojiť všetky samosprávy, mestá a obce a zatlačiť viacej na vládu. Samospráva, mesto nemôže fungovať vo finančnej neistote. Jednoducho nemôžeme znižovať obyvateľom služby, ktoré im poskytujeme,“ uviedol. V otázke zvyšovania daní je zásadne proti: „Nemôžeme predsa prenášať ďalšiu zodpovednosť na obyvateľov mesta. Všetci vieme, ako dopadlo dištančné vzdelávanie. Nie je dostačujúce a keby sme preniesli vyššiu energetickú spotrebu na domácnosti, tým by sme im zvýšili, či vybrali ďalšie peniaze z peňaženky.“
Jozef Sásik, ako to mal aj v minulom programe, zvyšovanie daní nepodporí. Daň z nehnuteľnosti napr. považuje za protiústavný inštitút: „Pretože prečo má platiť občan mesta daň z nehnuteľnosti, keď vlastní nejakú nehnuteľnosť a iný občan, ktorý vlastní inú komoditu v podstatne hodnotnejšej výške, napr. zlato, cenné papiere, šperky, obligácie, neplatí?“ Problém Bystrice vidí v tom, že od roku 1989 dochádza v meste k likvidácií podnikov. „Mali sa udržať. Slovenka bol najväčší textilný podnik v Európe, bolo tu generálne riaditeľstvo Rudných baní a tak ďalej. To všetko je zhumpľované, za to je zodpovedné vedenie mesta,“ kritizoval.