Časť odpadu na uliciach a v prírode pochádza z nezabezpečených košov, veľká väčšina je však vyhodená úmyselne. "Typickým litteringovým odpadom sú ohorky z cigariet, žuvačky, obaly od sladkostí, PET fľaše či igelitové tašky," priblížila linka. Zároveň dodala, že pokutovanie nemá na vyhadzovanie odpadkov výrazný vplyv.
Voľne pohodený odpad môže vietor odviať preč a neskôr môže skončiť v rieke, kde sa doplaví do oceánu. "Jednoducho nezmizne, len sa premiestni, rozkladá a ďalej znečisťuje. Okrem toho, že naše okolie je kvôli odpadu škaredšie, znamená aj priamu hrozbu pre ľudí, zvieratá a celé životné prostredie," skonštatovali environmentalisti.
Poukázali, že na rozbitom skle z odhodenej fľaše sa môžu porezať deti alebo psy, odhodené cigaretové ohorky si môžu vtáky pomýliť s potravou, do téglika od jogurtu sa môže ježkovi zaseknúť hlava a môže sa udusiť alebo zomrieť od hladu. Pri daždi je voľne pohodený odpad podľa Zelenej linky často spláchnutý do kanalizácie, ktorú môže upchať a spôsobiť tým škody.