Archivárom sa podarilo vypátrať jedného z absolventov, ktorý skúsenosti nadobudnuté v tejto škole aj patrične využil. Najstaršou univerzitou na Slovensku je Univerzita Komenského, ktorú otvorili v roku 1919. Aspoň tak znie oficiálna poučka zo škôl. Pravdou však je, že už predtým existovala na území Prešporku iná vychýrená vysoká škola. V roku 1912 tu vznikla Alžbetínska univerzita, ktorá dostala meno pravdepodobne po Alžbete Bavorskej, známej ako princezná Sissi.
„Jej krátka existencia bola poznačená 1. svetovou vojnou, rozpadom Rakúska-Uhorska a najmä vznikom československého štátu. Rektor univerzity Edmund Polner v novembri 1918 vyjadril nesúhlas s pripojením Bratislavy k ČSR. Tento, z pohľadu československej vlády nepriateľský postoj, vyústil do zatvorenia univerzity začiatkom roku 1919 a neskôr do jej zrušenia,“ vysvetlil mestský archivár Štefan Hrivňák. Univerzita mala tri fakulty - právnickú, lekársku a filozofickú. Právo sa podľa Hrivňáka študovalo v budove Jezuitského kolégia na Kapitulskej ulici, medicína v Aspremontovom paláci.
Úspešný absolvent
Napriek krátkej životnosti univerzity sa archivárom podarilo vypátrať meno jedného z absolventov, Viliama Jánosku z Michalskej ulice. Maturitu na bratislavskom gymnáziu absolvoval v roku 1911 a začal študovať právo na Alžbetínskej univerzite. V roku 1916 mu prišiel povolávací rozkaz a odviedli ho na taliansky front.