Chceli tým protestovať proti využívaniu fosílnych palív. K činu sa prihlásila ekologická skupina Letzte Generation (Posledná generácia). Múzeum neskôr informovalo, že akcia dielo nepoškodila, uviedla agentúra AP.
"Ak treba obraz s rozliatou zemiakovou kašou alebo paradajkovou polievkou, aby si spoločnosť uvedomila, že používanie fosílnych palív nás všetkých zabíja, tak to urobíme," uviedla skupina na twitteri. Po čine dvojica diskutovala s prizerajúcimi sa.
#Kartoffelbrei auf #Monet:
— Letzte Generation (@AufstandLastGen) October 23, 2022
Was ist mehr wert #FürAlle – Kunst oder Leben?
Monet liebte die Natur und hielt ihre fragile Schönheit in seinen Werken fest.
Warum haben viele mehr Angst davor, dass eines dieser Abbilder Schaden nimmt, als vor der Zerstörung unserer Welt selbst? pic.twitter.com/0Rh1ZS6yjk
Na zverejnených záberoch sú vidieť muž a žena, ktorí na obraz vylievajú zemiakovú kašu a potom sa prilepia k stene, na ktorej je dielo zavesené. Podobný spôsob protestu zvolili ekologické aktivistky z hnutia Just Stop Oil (Zastavme ropu), ktoré v polovici októbra v londýnskej Národnej galérii vychrstli paradajkovú polievku na obraz Slnečnice holandského maliara Vincenta van Gogha.
Vďaka tomu, že obraz chránilo sklo, tak dielo aktivisti neponičili. Obraz sa na svoje miesto vráti v stredu, uviedlo múzeum. "Hoci chápem naliehavé obavy aktivistov z klimatickej katastrofy, tak som šokovaná spôsobom, ktorý si vybrali, aby dodali váhu svojim požiadavkám," uviedla riaditeľka múzea Ortrud Westheiderová.
Obraz, ktorý potriasli aktivisti zemiakovou kašou, patrí do cyklu Les Meules (Kupky sena) od majstra francúzskeho impresionizmu Claudea Moneta. Obraz z rovnakého cyklu sa v roku 2019 vydražil za v prepočte 2,5 miliardy korún. Múzeum uvádza, že má rozsiahlu zbierku francúzskeho impresionizmu, ktorá číta stovku diel od dvoch desiatok autorov.