Vedúca tímu inšpektorov Aisha Muhammadová, sudkyňa najvyššieho súdu na Maldivách, uviedla, že Austrália "jasne porušila" svoje medzinárodné záväzky. AFP pripomenula, že inšpektori OSN doteraz pozastavili alebo odložili misie len v troch ďalších krajinách – v Rwande, Azerbajdžane a na Ukrajine.
Austrália ratifikovala Opčný protokol k Dohovoru proti mučeniu (OPCAT) v roku 2017, čím sa zaviazala k reformám zabezpečujúcim ochranu zadržiavaných osôb a k tomu, že zariadenia budú podliehať inšpekciám.
Bývalý austrálsky väzenský inšpektor Steven Caruana, ktorý koordinoval vnútroštátny orgán zodpovedný za vykonávanie dohovoru v Austrálii, uviedol, ze "nemôže existovať nijaké ospravedlnenie, prečo delegácii (OSN v jej misii) bránili."
Podľa neho mala Austrália na prípravu tejto návštevy takmer päť rokov. Dodal, že Austrália sa teraz bude musieť zodpovedať za tento debakel pred Výborom OSN proti mučeniu."
AFP vysvetlila, že odmietnutie Austrálie prijať inšpektorov sa zúžilo na spor o financovanie medzi federálnou vládou a vládami jednotlivých štátov. Federálna vláda Austrálie ratifikovala dohovor, ale za jeho zavedenie do praxe boli zodpovedné jednotlivé štáty a teritóriá.