Kuchynský bioodpad väčšinou končí v zmiešanom odpade. V tých lepších prípadoch sú v mestách a obciach špeciálne kontajnery na bioodpad. Kompostovanie v mestách nie je práve trendom, no pritom prináša množstvo benefitov. Rovnako ako záhradné kompostéry aj tento typ dokáže spracovaním organických materiálov vyrobiť prírodné hnojivo pre vaše izbové či balkónové rastliny.
Elektrický kompostér v kuchyni má zmysel
V domácnosti viac ako polovicu odpadu tvorí práve biologicky rozložiteľný odpad. Podobne ako ten zo záhrady aj kuchynský odpad je možné efektívne kompostovať. Elektrický kompostér je zariadenie určené na postupné spracovávanie bio zložiek. Výsledkom spracovania takéhoto odpadu je sterilný a suchý substrát vhodný na hnojenie rastlín.
Súčasne vám tento prístroj v kuchyni uľahčí separovanie odpadu a odpadkový kôš nebude ani zďaleka tak rýchlo plný. Používaním elektrického kompostéra dokážete pôvodný kuchynský odpad zredukovať až o 90 %. Takýto kompostér navyše nezaberie veľa miesta a nie je väčší než automatický kávovar.
Vhodné a nevhodné zložky kompostu
Každý kompost je vždy tvorený rôznymi dusíkatými a uhlíkatými zložkami. Vo výsledku tento kompostový substrát obsahuje rôzne mikroorganizmy a živiny, ktoré sú prospešné pre rast rastlín. Podstatné je však dodržiavať určité zásady, ktoré sa týkajú zloženia kompostu.
Elektrický kompostér si dokáže poradiť s ovocím, zeleninou, obilninami, strukovinami, zvyškami mäsa, rybími i kuracími kosťami, škrupinami z vajec i samotnými vajíčkami, kávovou usadeninou alebo mliečnymi výrobkami. Ideálne je dávať nádoby čo najmenšie kúsky týchto zložiek odpadu. Do elektrického kompostéra nepatria žuvačky, sladkosti (zákusky, koláče), oleje a tuky (vo väčšom množstve), kôstky alebo veľké kosti.
Ako funguje elektrický kompostér
Disponuje nádobou, do ktorej sa vkladá samotný bio odpad. Po naplnení je najlepšie prístroj okamžite spustiť. Ideálne je nespúšťať prístroj poloprázdny, hoci energeticky ide o pomerne úsporný spotrebič. Proces spracovania trvá zvyčajne niekoľko hodín v závislosti od konkrétneho modelu a objemu nádoby na kompostovanie – čas trvania je okolo 5 až 10 hodín. Hlučnosť zariadenia je minimálna.
Odpad je vystavený vysokej teplote okolo 150 – 170 °C. V nádobe sa odpad vysúša, melie a následne chladí. Týmto procesom vzniká kompostový substrát, ktorý je možné skladovať vo vreciach alebo použiť priamo do kvetináčov spolu s klasickým substrátom. Elektrické kompostéry sú vždy vybavené uhlíkovými filtrami. Vďaka tomu v interiéri bytu nebudete cítiť žiadny zápach zo spracovávaného odpadu ani výsledného substrátu. Filtre je potrebné v predpísaných intervaloch meniť.