O post primátora sa uchádza osem kandidátov: Ján Andrejko - nezávislý, Pavel Hagyari - Sme rodina, Ľuboš Micheľ - Hlas-SD, František Oľha - SaS, Progresívne Slovensko, SPOLU - občianska demokracia, DS, ŠANCA, ODS, DOBRÁ VOĽBA a Umiernení, Zuzana Bednárová - KDH, Artúr Beneš - nezávislý, Martin Eštočák - nezávislý a Ján Štovka - nezávislý.
V diskusnej relácii televízie TA3 vyjadrili svoje názory na mnohé pálčivé témy, ktoré sužujú našu krajinu a predovšetkým ich kraj. Ján Štovka sa ako jediný z diskusie ospravedlnil. Prepisy rozhovoru poskytli Newton Media.
Ako si myslíte, že môže mesto zvládnuť nadchádzajúcu zimu a čo bude po Novom roku? Máte konkrétnu predstavu o tom, čo chcete robiť prvý deň v úrade v boji s týmto obrovským problémom?
Pavel Hagyari: Ja som bol ako primátor dve volebné obdobia a bol som súčasne predsedom Únie miest Slovenska. Miesto Prešov bolo v predsedníctve ZMOS-u a som presvedčený, že túto otázku je treba prejednať vládou a s parlamentom. Samotné mestá to nemôžu zvládnuť vykryť, takéto výpadky. Ja som rozprával aj s pánom predsedom parlamentu. Ten prisľúbil pomoc obciam a mestám v tejto neľahkej dobe, v tejto kríze, aby sme vykryli, vykryli tú ekonomickú krízu. A rovnako som diskutoval aj s predsedom, s riaditeľom základnej školy, ktorí už nastolili tie úsporné režimy a hľadajú riešenia. Určite vylučujeme dištančné vzdelávanie, prípadne nejaké uhoľné prázdniny.
František Oľha: Samozrejme, tak je to problém, ktorý v prvom rade musí vyriešiť vláda a vyzerá, že naozaj aj súčasné rokovania vedú k tomu, že dôjde k zastropovaniu cien energií. Je dôležité, aby to bolo hlavne pre domácnosti, lebo tam ten kameň úrazu bude. Ale, samozrejme, samosprávy budú na rade ďalšie. Takže naozaj ZMOS a ostatné organizácie vyvinú tlak a budeme tlačiť na vládu. Dôležité však je mať aj vlastné opatrenia, čiže v Prešove aktuálne naozaj je deficit hlavného energeta, ktorého musíme, jednoznačne jeho funkciu, zefektívniť činnosť hlavného energeta. Pripravuje sa projekt monitorovania spotreby energií, ale oveľa dôležitejšie je okamžite začať s prípravami na inštalácie fotovoltických panelov a postupne prechádzať na energetickú sebestačnosť celého mesta. Z dlhodobého hľadiska v Prešove máme termálny vrt a, samozrejme, rozvíjať aj termálnu energetiku. Pre obyvateľov však je najdôležitejším riešením audit v spoločnostiach, ktoré dodávajú teplo.