"Týmto sa stávame šiestou krajinou spomedzi 27 členských štátov, ktorá splnila míľniky a podáva druhú žiadosť o platbu," povedal Heger. Premiér zdôraznil, že nejde iba o peniaze, ale súčasťou plánu obnovy sú aj systémové zmeny napríklad v zdravotníctve, školstve, životnom prostredí, podpore a lákaní talentov či v oblasti sociálnej starostlivosti.
Jednu z týchto plánovaných úloh podľa Hegera splnil aj Úrad vlády SR, keď zriadili expertný útvar, čo je výskumná a inovačná autorita. Tá má zaistiť, aby sa prostriedky určené na výskum a inovácie dostali bez zbytočnej byrokracie tam, kde budú najlepšie využité. "Toto je pre Slovensko veľký krok, pretože vieme, že byrokracia tu zabíjala mnohé veci, a preto som rád, že sa nám podarilo aj do rady vlády pre vedu, techniku a inovácie dostať odborníkov, dalo by sa povedať svetových expertov z podnikateľského a vedeckého prostredia," povedal Heger.
Premiér pripomenul, že okrem systémových zmien sa Slovensko dostalo v pláne obnovy aj do investičnej časti, keď už vypísali 25 výziev za viac ako 850 miliónov eur.
Súčasťou plánu obnovy sú desiatky reforiem a investícií vo výške približne šesť miliárd eur. Plán sa zameriava na päť hlavných priorít, a to zelená ekonomika; vzdelávanie, veda, výskum a inovácie; zdravie; efektívna verejná správa a digitalizácia. Dôraz kladie na udržateľnosť, zdravé životné prostredie, inklúziu vo vzdelávaní, modernú zdravotnú starostlivosť, zlepšenie podnikateľského prostredia, ako aj zdravé verejné financie.