Generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy Lívia Vašáková priblížila, že žiadosť o platbu Slovensko podáva po splnení 14 míľnikov a dvoch cieľov. "Po odpočítaní už vyplateného preddavku, ktorý sme dostali ešte v roku 2021 vo výške 13 %, by Slovensko malo na účet dostať 709 miliónov eur," povedala Vašáková. EK má dva mesiace na to, aby posúdila žiadosť. Po jej zhodnotení ju posunie na Radu EÚ, ktorá má ďalší mesiac na jej schválenie. Peniaze by tak mohli prísť koncom januára.
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR splnilo plánované míľniky pri dvoch investíciách komponentu Digitálne Slovensko. "Konkrétne ide o prvú fázu boja proti digitálnej chudobe, to znamená zlepšovanie digitálnych zručností seniorov," uviedla ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí). Druhým míľnikom je podpora projektov zameraných na aplikáciu špičkových digitálnych technológií.
Podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) v rámci plánu obnovy zrealizoval reformu verejného obstarávania. Zákon platí od začiatku apríla a podľa Holého sú už viditeľné prvé výsledky tejto reformy. "Hlavnými cieľmi tejto reformy boli zníženie byrokracie, uvoľnenie postupov v rámci verejného obstarávania a zároveň zvýšenie transparentnosti," pripomenul Holý.
Slovensko potrebuje aj reformy v oblasti práce a sociálnej starostlivosti. Štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Juraj Káčer pripomenul starnutie populácie a nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Jednou z reforiem odštartovaných ministerstvom je preto lákanie vysokokvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín, najmä lekárov, vedcov či IT pracovníkov. Druhá zmena rezortu by mala zlepšiť kvalitu sociálnych služieb na Slovensku, a to reformou dohľadu nad sociálnou starostlivosťou.