Odborníci testovali tri druhy hmoty, z ktorých sa tégliky na horúce nápoje vyrábajú. Polyetylén (PE), polyetyléntereftalát (PET) a polypropylén (PP). Mikroplasty sa do nápoja uvoľňujú zo všetkých troch druhov hmôt. Do 5 minút vedci odhalili stovky mikro a nanočastíc. A najhoršie na tom boli tégliky z polypropylénu. Pokiaľ si v nich človek dopraje horúci nápoj raz týždenne, za rok vypije okolo 90-tisíc častíc.
Z jedného téglika sa uvoľnilo v priemere 15-tisíc častíc po 5 minútach od naplnenia pohára horúcim nápojom. Čím dlhšie bol nápoj v tégliku, tým väčší počet častíc sa do nápoja uvoľnil. Pokiaľ človek s pohárom manipuloval a nápoj sa tým miešal, uvoľnilo sa do nápoja ešte viac častíc.
Polypropylénové tégliky produkovali najvyšší počet častíc, čo je znepokojujúce vzhľadom na to, ako často sa práve tento materiál používa. Výsledky štúdie publikoval odborný časopis Journal of Hazardous Materials.
„Na základe výsledkov sme odhadli, že ľudia môžu zjesť 37 613 - 89 294 mikro a nanočastíc plastu ročne. A to práve kvôli použitiu plastového téglika každých štyri až päť dní. Vzhľadom na možné poškodenie zdravia, ktoré mikroplasty môžu vyvolať, je potrebné brať vážne kontamináciu nápojov mikroplastami,“ tvrdia autori zo Sečuánskej univerzity.