Na pozorovanie zatmenia Slnka nebol potrebný ani ďalekohľad, stačila dostatočná ochrana zraku. „Kosáčiky“ Slnka počas zatmenia ľudia videli aj cez dierkovú komoru. Tú v prírode dobre nahradili aj listy dostatočne hustej koruny stromu, pod ktorými sa dali pozorovať obrazy „odhryznutého Slnka“. „Ideálna bola návšteva najbližšej hvezdárne, kde bola pripravená nielen pozorovacia technika, ale aj ochotní zamestnanci, ktorí vedeli ľuďom poskytnúť zaujímavosti nielen o zatmeniach,“ podotkol na margo zaujímavého úkazu generálny riaditeľ Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove Marián Vidovenec.
Zatmenie bolo viditeľné v celej Európe, severovýchodnej Afrike, na Strednom východe a v západnej Ázii. Maximálna fáza zatmenia v jednotkách priemeru slnečného disku nastala v strednej časti Ruska. Zo Slovenska bolo podľa astronómov úplné zatmenie Slnka viditeľné 8. júla 1842 a najbližšie bude až 7. októbra 2135.
Do redakcie nm poslali fotografie aj naši čitatelia. Lucia prezradila, že na záber čiastočného zatmenia Slnka použila len slnečné okuliare a mobil.