Minister na to upozornil počas medzinárodnej konferencie o vplyve dezinformácií v regióne strednej Európy a západného Balkánu. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí o tom informovalo v tlačovej správe.
„Dezinformácie sú jednou z najzávažnejších dlhodobých hrozieb pre našu demokraciu, pretože manipulujú verejnú mienku a bránia občanom prijímať informované rozhodnutia. Zároveň podkopávajú dôveru verejnosti k inštitúciám, sabotujú náš demokratický systém a právny štát a môžu dokonca ovplyvniť výsledky volieb,“ upozornil šéf slovenskej diplomacie. Dodal, že ak sa budeme len prizerať, šíritelia dezinformácií nám unesú verejnú diskusiu. Zdôraznil, že sloboda prejavu nie je nekonečná a prináleží len reálnym bytostiam. Internetových trollov podľa Káčera nesmieme viac tolerovať.
Minister zahraničných vecí tiež pripomenul, že najviac dezinformácií sa šíri v digitálnom priestore. Slovensko preto podporuje iniciatívy Európskej únie, ktorých cieľom je zvýšiť zodpovednosť veľkých internetových platforiem v boji proti nežiadúcemu správaniu v online priestore. K eliminácií vplyvu dezinformačných kampaní môžu podľa Káčera prispieť najmä silné a nezávislé médiá, vhodná regulácia sociálnych sietí, zvyšovanie mediálnej gramotnosti i jednoznačná a konzistentná strategická komunikácia postavená na hodnotách.
Organizátormi konferencie boli Veľvyslanectvo SR vo Viedni, v spolupráci s Inštitútom pre humanitné vedy (IWM). Podujatie sa konalo v rámci slovenského líderstva v Slavkovskom formáte (S3). Ten združuje Česko, Rakúsko a Slovensko.