Moskva lacnou energiou a pôžičkami napumpovala miliardy do podpory štátom kontrolovaného hospodárstva Bieloruska a pomohla tamojšiemu autokratickému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi udržať sa pri moci po predvlaňajších masových protestoch vyvolaných výsledkami prezidentských volieb, ktoré boli podľa bieloruskej opozície i Západu zmanipulované.
Rusko využilo bieloruské územie na rozpútanie vojny na Ukrajine a spravilo si z Bieloruska vojenskú základňu pre svoje jednotky a zbrane. „Lukašenko je, samozrejme, veľmi závislý od Kremľa, pretože práve Kremeľ mu pomohol v roku 2020 udržať sa pri moci a práve teraz spláca svoj dlh Kremľu,“ povedala Cichanovská. Lukašenko verejne podporil ruský útok na Ukrajinu, za čo si vyslúžil medzinárodnú kritiku a sankcie voči Minsku. Napriek tomu opakovane odmietol špekulácie, že Bielorusko pošle vlastných vojakov bojovať po boku Ruska.
Začiatkom tohto mesiaca však bieloruské úrady oznámili vytvorenie spoločného „regionálneho zoskupenia vojsk“ s Ruskom a uviedli, že v Bielorusku bude umiestnených približne 9000 ruských vojakov. Podľa Cichanovskej v súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy o plánovanom bieloruskom nasadení na Ukrajine. Tvrdí, že „ukrajinské sily sú pripravené aj na možnú ofenzívu“ z Bieloruska.
Vyslovila sa aj proti tomu, aby Bielorusko skladovalo ruské jadrové zbrane. Túto možnosť spomenul aj Lukašenko. „Možná schéma, ktorú majú, je nasledovná: ak iracionálne myslenie Putina zrazu povedie k tomu, že urobí túto hroznú vec s hrozným výsledkom, urobí to z územia Bieloruska, aby mohol Putin ukázať na to, že v tom nie je sám a má spojenca,“ predpovedala Cichanovská.