Vakcíny sa nepodávajú injekčne a môžu na absolvovanie očkovania presvedčiť aj tých ľudí, ktorí majú z injekčnej ihly strach. Môžu tiež prispieť k rozšíreniu očkovania v chudobných krajinách, pretože je ľahšie ich aplikovať.
V Číne nie je očkovanie povinné, Peking ale chce podať posilňovacie dávky viac ľuďom, ako uvoľní prísne pandemické opatrenia, ktoré brzdia ekonomiku. Čína je jedinou významnou ekonomikou sveta, ktorá stále dodržiava politiku nulovej tolerancie voči covidu a nariaďuje rozsiahle uzávery už pri výskyte prvých prípadov nákazy.
Na videonahrávke zverejnenej na internete čínskymi štátnymi médiami je vidieť, ako si ľudia v zdravotníckom centre berú do ruky priehľadný téglik, z ktorého pomocou krátkej hubice vakcínu vdychujú. V sprievodnom texte je uvedené, že po pomalej inhalácii je potrebné zadržať na päť sekúnd dych. Celá procedúra nezaberie viac ako 20 sekúnd.
"Bolo to, akoby som pil mliečny čaj. Keď som tu látku vdýchol, chutila nasládle, "hovorí na videu jeden z obyvateľov Šanghaja. Čínsky regulačný úrad schválil inhalačnú vakcínu ako posilňovaciu dávku proti covidu v septembri. Vyvinula ju čínska biofarmaceutická spoločnosť Cansino Biologics ako aerosólovú verziu svojej injekčnej vakcíny na báze adenovírusov.
Vo svete sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) teraz testuje tiež asi desiatka vakcín vo forme nosových sprejov.