Mnohé z týchto smrteľných chorôb však medzi nami číhajú po stáročia hlboko v našich lesoch a pod zemským povrchom.
Klimatické zmeny, ľudský zásah do džungle a lesov, rast obchodu s voľne žijúcimi zvieratami a rast populácie - to všetko zohráva úlohu pri šírení týchto chorôb. Niektoré sa nám podarilo vyhubiť účinnými vakcínami. Mnohé však stále každoročne infikujú a zabíjajú tisíce a v niektorých prípadoch i milióny ľudí.
Tu je 12 najsmrteľnejších vírusov, ktoré kedy infikovali ľudí, a ktoré z nich dodnes kolujú vo svete.
1. Marburg
Vírusové ochorenie Marburg je podobné ebole a môže sa rýchlo šíriť z človeka na človeka. U pacientov, ktorí sa týmto vírusom nakazia, má úmrtnosť až 88 percent a nie je známy žiadny liek ani liečba.
Prvýkrát bol identifikovaný v roku 1967 v Nemecku v mestách Marburg a Frankfurt a v Belehrade v Srbsku. Ohnisko bolo spojené s laboratóriami s použitím afrických zelených opíc dovezených z Ugandy.
Ochorenie spôsobené vírusom sa zvyčajne začína pomerne rýchlo so závažnými príznakmi, ako je vysoká horúčka, bolesť hlavy, malátnosť, hnačka a nevoľnosť. Pacienti sú často popisovaní "ako duchovia".
U väčšiny pacientov sa do týždňa rozvinie krvácanie, pričom pri smrteľných prípadoch krvácajú z viacerých oblastí – napríklad z nosa, ďasien či vagíny. Smrť zvyčajne nastáva medzi ôsmimi a deviatimi dňami po nástupe, a to väčšinou v dôsledku straty množstva krvi a šoku.
Nositeľom v západnej Afrike sa poprvýkrát stal pacient po tom, čo u neho bolo ochorenie potvrdené 2. augusta v Guinei.