Ako to fungovalo doteraz
Ekonómovia z INESS upozornili, že zo všetkých sporiteľov v druhom pilieri, ktorí dosiahli dôchodok, tak 62 % z nich si časť vybralo jednorazovo. Naopak len 16 % z nich zvolilo možnosť doživotného dôchodku z celej nasporenej sumy, pričom väčšina z nich tak urobiť musela, pretože nedosiahla na úroveň priemerného dôchodku.
Priemerná hodnota úspor, ktoré si naraz vybrali, dosiahla 13 753 €. Všetci títo ľudia museli splniť podmienku poberania minimálne priemerného dôchodku z I. piliera, teda zo Sociálnej poisťovne - 492 eur, aby nemohli neskôr spadnúť do sociálnej siete. Hodnota vyplácaného doživotného mesačného dôchodku bola 21,70 €.
Zrušenie by bol krok vedľa
Navrhnuté zmeny smerujú k lepšiemu a posúvajú nastavenie II. piliera k efektívnemu nastaveniu tvorby majetku na dôchodok. Určite je dôležité, že sa bude viac investovať do akciových fondov, že presun do garantovaných fondov príde vo vyššom veku investora a že si správcovské spoločnosti nebudú účtovať odmenu zo zisku.
Veľmi problematické sú však návrhy vo fáze čerpania. Zrušenie možnosti jednorazového výberu je skutočne veľký krok vedľa. Ľudia by mali mať možnosť nakladať so svojimi peniazmi tak, ako uvážia za vhodné. Taktiež zavedenie doživotného dôchodku so stratou možnosti dedenia je úplný nezmysel, kvôli ktorému bude veľké percento ľudí s výrazne nižšou vyplatenou sumou. Tratiť budú predovšetkým dediči.
Väčšie výnosy aj po 54 rokoch
Akciové fondy doteraz znamenali, že ľudia si vytvorili väčšie úspory. Podľa ekonómov sú vhodné najmä pre mladších sporiteľov. Krajniak tak teraz navrhuje, aby sa presúvali peniaze z dlhopisových fondov do akciových u ľudí mladších ako 50 rokov.