Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš odmietol, že by išlo o účelovú snahu koalície prerušiť rokovanie. Podľa neho situácia, ktorá nastala, nevyhovuje asi nikomu, pretože každý by si chcel robotu už odrobiť a venovať sa ďalším zákonom, lebo sa to bude kopiť. „Pokyn, ktorý sme dostali od technikov NR SR, je taký, že systém zlyhával. My budeme veľmi radi, keď ho opravia a nastavia tak, aby bol funkčný,“ povedal Šipoš.
Hekerský útok zažili aj servery poľského senátu, ale nie je jasné, či spolu súvisia.
Vírus mohol doniesť nejaký poslanec
Ondrej Macko, IT špecialista
- Najpravdepodobnejšie je, že niekto z poslancov doniesol nákazu na svojom notebooku a po pripojení sa to dostalo do vnútornej siete parlamentu. Druhá možnosť je, že išlo naozaj o plánovaný útok zvonka na servery parlamentu, ale to sa mi zdá byť menej pravdepodobné. Ak to bolo hacknuté, tak sa mohli títo ľudia dostať k osobným údajom poslancov, čo sú celkom zneužiteľné údaje, rovnako tak k interným dokumentom o pripravovaných zákonoch. Takéto problémy sa zväčša vyriešia do 12 hodín, čiže ten čas na opravu ma celkom prekvapil.
Keby vyhekovali Google, tak by oprava trvala oveľa kratšie
Pavol Lupták, etický heker
- Určite by som pripustil možnosť, že to nebolo nič cielené, len nejaké lokálne diletantstvo. Jednoducho sa to rozpadlo, niečo tam vypadlo a teraz to nemajú na sklade. Najviac ma na tom prekvapuje to, že obnova má trvať skoro dva týždne. To je neuveriteľné, lebo to by malo byť obnovené počas pár hodín. Zo skladu by mali vybrať nejaké nové zariadenia, obnoviť zálohy a malo by to fičať. To nie je normálne, aby sa to tak dlho obnovovalo. Keby vyhackovali Google alebo najväčšieho operátora na svete, tak to netrvá tak dlho. Robili sme si žarty s kolegami, že asi chceli ísť na dovolenku, tak sa im to teraz hodilo. Neviem žiadne technické detaily, takže neviem, či zmizli nejaké cenné informácie. Myslím si, že to tam mali staré a neudržiavané.