Získavanie informácií od budúcich náhradných rodičov je podľa neho primeraným opatrením na vytvorenie podmienok na zachovanie identity dieťaťa. Apeluje preto na poslancov Národnej rady (NR) SR, aby tento zákon opätovne schválili v pôvodnom znení.
Dôvodom veta prezidentky sú niektoré ustanovenia zákona, ktoré sú podľa nej v rozpore s ústavou a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Upozornila, že zákon vyžaduje od záujemcov o prácu náhradného rodiča a ďalších osôb v spoločnej domácnosti informáciu o náboženskej príslušnosti, národnosti a materinskom jazyku pre zachovanie náboženskej a národnostnej identity dieťaťa. Nemá však pochybnosti, že schválený zákon sleduje správny cieľ upraviť právne vzťahy pri vykonávaní práce profesionálneho náhradného rodiča a chrániť pritom záujem dieťaťa.
Detský komisár je, naopak, presvedčený, že vrátenie tohto zákona a zdôvodnenie prezidentky nie je v súlade s medzinárodnými zmluvami, ktorými je SR viazaná, najmä s Dohovorom o právach dieťaťa, a nezohľadňuje princíp najlepšieho záujmu dieťaťa. Každé rozhodovanie týkajúce sa starostlivosti o dieťa musí podľa jeho slov zohľadniť princíp najlepšieho záujmu dieťaťa tak, ako to vyplýva z Dohovoru o právach dieťaťa.