Reklama

Zoológ Michal Haring varuje: S medveďom nikdy nebojujte! V čom vidí najväčší problém?

Zoológ Michal Haring varuje: S medveďom nikdy nebojujte! V čom vidí najväčší problém?

Zdroj: Archív Michala Haringa

Reklama

Kto sa bojí medveďov, nesmie do lesa! Platí to nielen v lete, ale aj na jeseň. Od posledného vážneho útoku medveďa na bežca vo Valčianskej doline ubehli len dva týždne. O tom, prečo sa medvede približujú k ľuďom, ako sa správať v lese s výskytom medveďa hnedého a ako sa brániť v prípade útoku pre Nový Čas Nedeľa porozprával zoológ a člen Zásahového tímu pre medveďa hnedého Michal Haring (40).

Čo obnáša vaša práca a aké máte kompetencie?

Na značnej časti Slovenska sa rozprestiera územie s výskytom medveďa hnedého. Ide o našu najväčšiu šelmu, ktorá v krajine spôsobuje aj určité zmeny alebo dokáže napáchať nejaké škody, keď sa približuje k ľuďom a ich sídlam. Z potreby vedieť riešiť tieto situácie rýchlo a efektívne vznikol aj náš zásahový tím. Okrem iného riešime prevenciu škôd, poskytujeme potrebné informácie a osvetu, ako sa správať v kontakte s medveďmi, ako si zabezpečiť hospodárske zvieratá, včelstvá a podobne. Takisto sa venujeme monitoringu a hliadkovaniu v oblastiach, kde sa medvede často vyskytujú a kde by mohli niekoho ohroziť.


Ako vyzerajú vaše pohotovostné výjazdy?

Pohotovosť máme nonstop, dvadsaťštyri hodín denne. Keď je to nevyhnutné, medvede vieme plašiť - aplikujeme na ne averzívnu terapiu alebo im nasadíme telemetrické obojky. V tých najkrajnejších prípadoch vykonávame odchyt jedincov, prípadne, keď medveď preukazuje výraznú stratu plachosti a odmieta návrat k svojmu prirodzenému životu, je v našej kompetencii aj odstránenie problémového jedinca.

Súvisiace