Od reakcie človeka pri stretnutí s medveďom závisí aj správanie medveďa. Teda či sa dá samotný medveď na útek alebo na útok. Ako môžeme ovplyvniť scenár tejto situácie?
Ľudia by si mali všímať, či je medveď v pokoji, či má uši v normálnej pozícii, či nebehá zo strany na stranu alebo sa len v pokoji pasie. Ak pobehuje, hrabe labou, fučí, slintá, nebodaj cvaká zubami, to všetko sú signály, že mu ľudská prítomnosť prekáža a že je v strese. Takáto situácia môže vyústiť do rôznych koncov, z čoho najnepríjemnejší je scenár, že zaútočí na človeka.
Ak napadne človeka, ktorý nemá pri sebe spomínaný sprej, potom je dobré chrániť sa napríklad ruksakom. Určite odporúčame pasivitu. V žiadnom prípade nebojujte s medveďom, nebite ho palicou a nehádžte do neho kamene. To všetko ho môže ešte viac rozzúriť a predlžovať útok, čím dôjde k závažnejším zraneniam.
Platí teda odporúčanie, že si treba ľahnúť na zem a predstierať mŕtveho?
Aj tento rok sa nám potvrdilo, že pasivita je osvedčenou stratégiou. Pani, ktorá vo svojej tesnej blízkosti zahliadla medvedicu si ľahla na zem, zmiernila stres, bola úplne ticho. Medvedica sa k nej priblížila, chvíľu sa okolo nej pohybovala a potom odišla. A bola to medvedica s mláďatami. Platí, že najlepšie je ľahnúť si na brucho, chrániť si šiju a krk rukami a prstami skríženými cez seba a mať rozkročené nohy, aby vás medveď neobrátil. Samozrejeme, to až v prípade, že na vás medveď zaútočí.