O tom, prečo sa medvede približujú k ľuďom, ako sa správať v lese s výskytom medveďa hnedého a ako sa brániť v prípade útoku pre Nový Čas porozprával zoológ a člen Zásahového tímu pre medveďa hnedého Michal Haring (40).
Čo obnáša vaša práca a aké máte kompetencie?
Na značnej časti Slovenska sa rozprestiera územie s výskytom medveďa hnedého. Ide o našu najväčšiu šelmu, ktorá v krajine spôsobuje aj určité zmeny alebo dokáže napáchať nejaké škody, keď sa približuje k ľuďom a ich sídlam. Z potreby vedieť riešiť tieto situácie rýchlo a efektívne vznikol aj náš zásahový tím. Okrem iného riešime prevenciu škôd, poskytujeme potrebné informácie a osvetu, ako sa správať v kontakte s medveďmi, ako si zabezpečiť hospodárske zvieratá, včelstvá a podobne. Takisto sa venujeme monitoringu a hliadkovaniu v oblastiach, kde sa medvede často vyskytujú a kde by mohli niekoho ohroziť.
Ako vyzerajú vaše pohotovostné výjazdy?
Pohotovosť máme nonstop, dvadsaťštyri hodín denne. Keď je to nevyhnutné, medvede vieme plašiť - aplikujeme na ne averzívnu terapiu alebo im nasadíme telemetrické obojky. V tých najkrajnejších prípadoch vykonávame odchyt jedincov, prípadne, keď medveď preukazuje výraznú stratu plachosti a odmieta návrat k svojmu prirodzenému životu, je v našej kompetencii aj odstránenie problémového jedinca.
Neustále počúvame o tom, ako sú medvede premnožené. Na druhej strane dochádza k značnej ťažbe dreva a necitlivej výstavbe, čím zvieratá prichádzajú o svoj prirodzený životný priestor a potravu. Ako to vnímate vy?
Faktory, ktoré ste vymenovali vnímam veľmi citlivo a spolu tvoria taký balíček. Zároveň treba podotknúť, že aj pohyb ľudí v prírode je frekventovanejší, čím vzniká tlak na celú divú prírodu a živočíchy, nielen na medvede.
Individuálnou kategóriou sú práve kontajnerové medvede, ktoré sa približujú k ľudským príbytkom za ľahko dostupnou potravou. Sú dielom človeka a ľudského pričinenia?
Medveď je oportunista, to znamená, že si snaží nájsť potravu pre ktorej nadobudnutie vyvinie čo najmenej energie a je pre neho nutrične výhodná. Kontajnery predstavujú pre medveďa vysokokalorickú a ľahko dostupnú potravu. Medzi odpadkami sa nachádzajú napríklad syry, jogurty, mlieko a chlieb, čo nie je pre ne práve prirodzená potrava. Ale rovnako ich lákajú aj kukuričné lány, pestované na veľkej rozlohe Slovenska.
Medveď sa tak pokojne môže priblížiť k dedine, kde hľadá potravu v smetných košoch a je veľmi ťažké ho odtiaľ dostať. Ďalším problém je ochrana hospodárskych zvierat. Niektoré medvede hľadajú potravu v ovečkách, kozách či kravách, jednoducho v hospodárskych zvieratách. Tam je dôležitá ochrana v podobe elektrických ohradníkov a ovčiarskych psov.
Ako sa odporúča Michal Haring zachovať v prítomnosti medveďa? Majú medvede skutočne radi med? Ako sa môžeme podľa neho tejto šelme v lese vyhnúť? Čítajte Nový Čas Nedeľa.