Na rozdiel od spontánnych pôrodov, pri cisárskom reze doteraz nebol tento nepretržitý kontakt s dotepaním pupočníka možný. Metódu ako prvú zažila Patrícia z Bratislavy (34) so svojou dcérkou Ninou Elizabeth. Mamičky, ktoré musia podstúpiť cisársky rez, boli doposiaľ ukrátené o nepretržitý kontakt s bábätkom najmä kvôli riziku narušenia sterility operačného prostredia a tiež riziku podchladenia dieťaťa v podmienkach operačnej sály. Odborníkom z I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky, novorodeneckého oddelenia a tiež anestéziológom z UNB sa však podarilo vyriešiť všetky prekážky pre neprerušený kontakt rodičky s dieťaťom.
„Cisársky rez je operáciou, kde sa snažíme dieťa, ktoré vyberieme, čo najrýchlejšie odpojiť a odovzdať do rúk neonatológa. Ojedinelosť tohto postupu je v tom, že s pani primárkou sa snažíme vytvoriť také podmienky, aby matka bola čo najskôr s dieťaťom,“ opisuje metódu prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky na Kramároch Igor Rusňák.
Priznal, že na sále mali všetci silný emotívny zážitok. „Kedysi sa robil cisársky rez v celkovej anestézii. Teraz môžeme používať ultraľahké anestetiká a znecitlivieme telo od pása nadol. Počas operácie sa operatéri rozprávajú medzi sebou a komunikujú aj s matkou, či sa dobre cíti,“ vysvetľuje odborník.
Túto metódu ako prvá zažila Patrícia (34) z Bratislavy, ktorá má už doma dve ratolesti. Tentokrát na svet priviedla vyše trojkilové dievčatko. „Tým, že som Ninu Elizabeth dostala hneď a cítila som jej teplo, môžem povedať, že aj teraz plačem od dojatia. Je to úplne iné, kontakt s dieťaťom je hneď. Je v tom veľký rozdiel, keď dostanete umyté a oblečené bábätko, ako keď ho dostanete priamo zo seba,“ usmieva sa.