„Koža na kožu“
Štandardne sa pôrod cisárskym rezom vykonával tak, že pupočník sa prerušil, dieťa sa odovzdalo do rúk neonatológa a keď bolo vyšetrené a zabalené, dávali ho matke na bonding. Pri novej metóde však bonding nastáva ešte pred prerušením pupočníka. Kontakt matky a dieťaťa systémom „koža na kožu“ od prvej minúty je dôležitý pre prirodzenú stabilizáciu vitálnych funkcií dieťaťa či jeho osídlenie fyziologickou materskou flórou.
„Benefity metódy ,skin to skin cesarean section‘ sú pre dieťa nespochybniteľné, najmä z hľadiska rýchleho nástupu laktácie aj u matky, ktorý je porovnateľný so ženami po spontánnom pôrode. Ďakujem celému tímu, ktorý sa na zavedení tejto metódy podieľal, a verím, že bonding počas cisárskeho rezu bude postupne štandardom vo všetkých pôrodniciach,“ prezradila Silvia Mikulajová, primárka novorodeneckého oddelenia na Kramároch.
Skin to skin cesarean section
V praxi ide o štandardný cisársky rez, keď pôrodník počas cisárskeho rezu pri dodržaní sterilných podmienok položí dieťa priamo na hrudník rodičky, a to ešte pred prerušením pupočníka. Na hrudníku matky dieťa zostáva počas celej operácie, samozrejme, pod nepretržitým dohľadom neonatológa. Tento typ cisárskeho rezu nie je vhodný, ak sa vyskytne akákoľvek komplikácia zo strany novorodenca alebo matky, vyžadujúca okamžité riešenie. Podľa údajov ženy, ktorým je umožnený kontakt „koža na kožu“ počas cisárskeho rezu, vykazujú nižšie hladiny stresových hormónov a vyššiu celkovú spokojnosť s pôrodom.