Tvrdí, že sporenie musí stáť na troch pilieroch, a to krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte. Prvým krokom je tvorba rezervy. Tá spadá pod krátkodobé sporenie a cieľom je ušetriť financie aspoň vo výške šiestich mesačných príjmov.
"Tieto peniaze síce máme kedykoľvek k dispozícii, no slúžia len v nepredvídateľných situáciách, ako sú napríklad strata zamestnania alebo pokazené auto," uviedol Švantner. Čo je však pri dostatočnej rezerve ešte dôležitejšie, aby v kritickej situácii ľudia nesiahli po nepremyslenom čerpaní nevýhodného krátkodobého úveru. Príkladom nesprávneho nákupného rozhodnutia je emotívny nákup najnovšieho mobilu alebo značkového oblečenia na úver alebo na úkor rezervy.
Ďalším krokom je strednodobé sporenie, ktoré je určené na vykrytie plánov v horizonte piatich až desiatich rokov a poslúži, napríklad na kúpu nového auta, výmenu nábytku alebo rekonštrukciu bývania. "Posledným pilierom je dlhodobé sporenie, do ktorého spadá investovanie, a teda tvorba dlhodobého zabezpečenia napríklad na dôchodok, na predčasné splatenie hypotéky alebo na štúdium detí," vysvetľuje odborník.