Zároveň poznamenal, že úročenie vkladov už v súčasnosti výrazne zaostáva za úrovňou centrálnych sadzieb vrátane refinančných operácií, cez ktoré si banky požičiavajú peniaze na úverovanie. "Dobrým indikátorom pre cenu peňazí na medzibankovom trhu je 12-mesačná sadzba Euribor, ktorá je dnes na úrovni 2,77 %. Pre banky rozhodne dáva zmysel, aby začali vklady opäť vo väčšej miere využívať ako zdroj pre poskytovanie hypoték a ďalších úverov. Tým pádom by úrokové sadzby z vkladov mali ísť jednoznačne nahor," avizoval analytik.
Ani zvýšenie sadzieb termínovaných vkladov na úroveň 1 - 2 % však podľa neho nie je pre ľudí s úsporami zaujímavá správa. Podotkol, že vklady v bankách budú aj pri zvýšených úrokoch pre vysokú infláciu strácať na hodnote. "Jedinou reálnou alternatívou, ako ochrániť hodnotu úspor, stále zostáva pravidelné investovanie, predovšetkým do akciových, podielových a ETF fondov. Akciové trhy v 300-ročnej histórii vyšli z každej krízy silnejšie a vždy prekonali predchádzajúce historické maximá," dodal Búlik.
ECB v snahe o skrotenie inflácie tretíkrát po sebe razantne sprísnila menovú politiku a v súlade s očakávaniami vo štvrtok (27. 10.) zvýšila svoje hlavné úrokové sadzby o 75 bázických bodov. Kľúčová sadzba na hlavné refinančné operácie s platnosťou od 2. novembra vzrastie na 2 %, sadzba na jednodňové refinančné operácie na 2,25 % a depozitná sadzba na 1,50 %.