Splnený sen
Vďaka objavu dostal Champollion milosť aj u francúzskeho kráľa. Ten sa rozhodol vyslať ho na výpravu do Egypta. To bolo snom mladého lúštiteľa už od detstva. V auguste 1828 sa vylodil v Alexandrii a na riečnych člnoch sa plavil až do južného Egypta. Champollion sa prezliekal za beduína, nosil meč a vďaka svojej plynulej arabčine budil dojem miestneho obyvateľa.
Pobyt v Egypte si užíval a prečítal mnoho hieroglyfických nápisov. Šesť mesiacov strávila výprava v hrobke Ramzesa IV., kde sa jej členovia ukrývali pred horúcim egyptským slnkom. Pozorné oko turistu môže dodnes na jednom stĺpe v Karnaku nájsť vyryté meno Champoléon, ktoré tam po sebe Jean-Francois zanechal. Je to staršia forma zápisu jeho priezviska.
Koncom roku 1829 sa vrátil do Paríža. Jeho čítanie hieroglyfov sa ukázalo ako správne, čakalo ho však ešte mnoho práce, aby vysvetlil viaceré nejasnosti. V roku 1831 sa stal prvým profesorom egyptológie na College de France, jeho zdravie sa však veľmi zhoršilo zrejme aj vďaka chorobám, ktoré chytil v Afrike.
Hoci ešte pracoval na svojej egyptskej gramatike aj po porážke, neostávalo mu už mnoho času. Diela, ktoré už nestačil dokončiť, nakoniec vydal jeho verný brat Jacques-Joseph. Zomrel predčasne vo veku 41 rokov. Jeho parížsky hrob si nemožno pomýliť so žiadnym iným, zdobí obelisk, ktorý mu tam dala postaviť manželka.
Dar z nebies
Egyptské hieroglyfické písmo vzniklo okolo roku 2900 pred n. l. Ľudia ho dostali údajne od boha Thovta. Keďže sa pri zápise nepoužívali samohlásky, nie je možné presne zrekonštruovať pôvodnú výslovnosť. Samohlásky sa začali zapisovať až v neskoršom koptskom písme.
Rosettská doska
- Vznikla v roku 196 pred n. l.
- Výška: 123 cm
- Šírka: 75,8 cm
- Hrúbka: 28,4 cm
- Hmotnosť: cca 760 kg
- Obsahuje 166 rozličných znakov.
- Texty v starovekej gréčtine a v staroegyptskom jazyku v hieroglyfickom a démotickom písme.
- 14 riadkov v hieroglyfoch
- 32 riadkov v démotickom písme
- 55 riadkov v starovekej gréčtine
- V texte sú spomínaní panovníci: Alexander, Ptolemaios I. Sótér, Ptolemaios II. Filadelfos, Ptolemaios III. Euergetés, Ptolemaios V. Epifanés, Bereniké, Arsinoé