Práve životný štýl zohráva veľkú rolu v tom, ako funguje náš mozog. Existuje hneď niekoľko každodenných návykov, ktoré naň môžu mať negatívny vplyv. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že demencia je v súčasnosti siedmou najčastejšou príčinou smrti spomedzi všetkých chorôb! Taktiež dodáva, že hoci demencia postihuje najmä starších ľudí, nie je to nevyhnutný dôsledok starnutia.
Hana Burianová je profesorkou neurológie. Vysvetľuje, že všetky nižšie uvedené návyky znižujú nervovú plasticitu a zvyšujú pravdepodobnosť demencie. Neurónová plasticita je produkcia nových neurónov a vytváranie nových spojení medzi nimi. Pomáha nám predchádzať demencii a nervovým zápalom a podporuje naše kognitívne a emocionálne funkcie, keď starneme.
1. Sedavý spôsob života
Neurologička varuje, že sedavý spôsob života vedie k zlej cirkulácii a slabému okysličovaniu, dysregulácii hormónov a neurotransmiterov, rýchlejšiemu starnutiu a predispozícii k demencii. Ak máte sedavé zamestnanie najlepšie urobíte, keď vstanete zo stoličky aspoň raz za hodinu. Záleží však aj od toho ako dlho stojíte. Ideálne je každú hodinu stáť aspoň po dobu 15 minút.
Pokiaľ ide o cvičenie, Hana radí, že potrebujeme aspoň 30 minút ľahkého až stredného cvičenia denne alebo aspoň 15 minút cvičenia s vysokou intenzitou denne.