Vyplýva to z vyjadrenia politológa Juraja Marušiaka z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (SAV).
"Novela zákona miesto toho, aby posilnila politické strany, funguje skôr ako deštruktívny faktor na stranícky systém Slovenska," povedal Marušiak. Vysvetlil, že sa ňou zakázalo navrhovať kandidátov v regiónoch rôznym aj menej formalizovaným iniciatívam, občianskym združeniam. Teda kandidovať mohli len politické strany. Umožnil sa tak vznik regionálnych subjektov.
Na lokálnej úrovni ide o účelové spájanie sa daných starostov a komunálnych politikov z rôznych miest a obcí, ktorých nespája konkrétny program.
Ak v minulosti bola komunálna politika akýmsi "odskočiskom" do celoštátnej politiky, teraz bude tento posun oveľa ťažší. "Človek môže byť členom iba jednej politickej strany," podotkol Marušiak s tým, že charakter strán na parlamentnej úrovni je uzavretý, teda ide o uzavreté zoskupenia s hlavným cieľom udržať mocenské postavenie vodcu.
Politológ pritom nevylúčil možnosť vzniku celonárodného zoskupenia typu starostovia a primátori ako v Českej republike, ktoré by sa mohlo dostať aj do parlamentu. "Bude však narážať na veľmi zásadné otázky, akú politiku budú realizovať ďalej, aké riešenia budú podporovať, či budú podporovať pravicové alebo ľavicové riešenia," poznamenal. Priblížil, že politika na celonárodnej úrovni sa výrazne odlišuje od riešení na lokálnej úrovni.