„Absencia socializácie je problematická pre nervovú plasticitu, ktorá sa spomaľuje, ak neexistujú žiadne nové podnety a neinteragujeme s inými ľuďmi či zvieratami,“ hovorí Burianová.
6. Dlhodobý multitasking
Neustále žonglovanie s niekoľkými úlohami naraz? „Spôsobuje to roztrieštenú myseľ a plytké myslenie, oslabuje to koncentráciu a pamäť, spôsobuje únavu, úzkosť a stres, to všetko negatívne ovplyvňuje mozog,“ hovorí lekárka.
Urobte si zoznam úloh a pokúste sa prepracovať svoje každodenné povinnosti jednu po druhej. Potrebujete pomoc? Požiadajte o ňu. Niekedy môže delegovanie úloh pomôcť zmierniť záťaž.
7. Duševná stagnácia
Ak slabo používate mozog, môže to viesť k poklesu kognitívnych schopností. Expertka hovorí, že to môže spôsobiť aj oslabenie mozgovej konektivity, rýchlejšie starnutie a väčšie riziko demencie. Ak chcete udržať svoju myseľ aktívnu, skúste si ju pocvičiť duševne stimulujúcimi aktivitami.
„Čokoľvek, čo je náročné, nové a vyžaduje si našu koncentráciu, ako sú hádanky, krížovky, varenie bez receptu, návrat domov novou cestou, učenie sa nového jazyka, kurzy a dokonca aj učenie sa hrať na hudobnom nástroji,“ radí Burianová.