Cholera sa šíri znečistenou vodou, potravinami a odpadovou vodou. Prejavuje sa akútnymi hnačkami, vracaním a dehydratáciou. Pri včasnom podaní liekov ju možno vyliečiť, v opačnom prípade môže cholera nakazeného usmrtiť do niekoľkých hodín. V nedeľu (30.10.) ministerstvo zdravotníctva hlásilo 1447 prípadov a 17 úmrtí od prvého výskytu pred mesiacom.
V Libanone sa cholera nevyskytovala od roku 1993, teraz sa ale krajina potýka štvrtým rokom s hlbokou ekonomickou krízou. Najviac prípadov cholery má mesto Babnín na severe krajiny, kde kvôli tomu zriadili poľnú nemocnicu.
Minister zdravotníctva Firás Abjád dnes v Bejrúte informoval o prijatí prvej dávky vakcín, ktorá darovala Francúzsko. Koľko ďalších dodávok má nasledovať, neuviedol. Francúzska veľvyslankyňa v Libanone Anne Grillová povedala, že zásielka obsahuje 13 000 dávok vakcíny, ktorú darovala francúzska vláda. Vyzvala libanonských politikov, aby sa zamerali na príčiny šírenia cholery. "Tá nákaza je nový a znepokojujúci dôkaz horšieho sa prístupu libanonskej verejnosti k vode a sanitárnym službám," povedala diplomatka.
Mnoho prípadov pripadá na tábory pre sýrskych utečencov, kde si deti podľa agentúry Reuters hrajú vo vode plnej smetí a zdravotníckeho odpadu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dáva situáciu v Libanone do súvislosti s tou v susednej Sýrii. Tam sa cholera rozšírila z Afganistanu cez Irán a Irak.