Produkty, ktoré prešli procesom mliečneho kvasenia, pôsobia blahodárne na nervovú sústavu. Írski vedci ich tak označujú za psychobiotickú stravu.
Vedci z University College Cork v Írsku naverbovali do svojho experimentu štyridsaťpäť dospelých ľudí a rozdelili ich do dvoch skupín. Približne polovica dostávala mesačnú psychobiotickú stravu, ktorá je navrhnutá špeciálne na povzbudenie črevných baktérií, známych ako mikrobióm, a zahŕňala dve alebo tri porcie fermentovaných potravín, ako je kyslá kapusta alebo kimči. Druhá polovica konzumovala bežnú stravu nezahŕňajúcu fermentované potraviny.
Vedci sledovali duševné zdravie pokusných osôb, vnímaný stres a celkové pocity. Prvej skupine, ktorá konzumovala kvasené potraviny, sa darilo výrazne lepšie s ohľadom na vnímaný stres.
V ďalšej časti štúdie tím analyzoval obsah fermentovaných potravín a odhalil štyri desiatky zlúčenín, ktoré môžu stáť za prínosom týchto potravín pre duševné zdravie.
„Tieto výsledky zdôrazňujú, že strava môže fungovať aj na zníženie vnímaného stresu v ľudskej populácii. Strava zameraná na mikróbiom a pozitívnu moduláciu komunikácie čreva a mozgu ponúka možnosť, ako znížiť stres a poruchy súvisiace so stresom,“ tvrdia autori štúdie publikovanej v časopise Molecular Psychiatry.