Z výsledkov prieskumu, ktorý si urobili Profesia a Slovenská sporiteľňa, vyplýva, ako veľmi sa zmenilo správanie zamestnancov. Čo sa to deje? Mnohí zamestnanci sa tým netaja. Už nechcú predstierať, že ich napĺňa to, čo robia. Až 45 % účastníkov prieskumu priznáva zníženie motivácie a 39 % pracuje s menším nasadením ako pred dvoma rokmi.
„Dnes môžeme pozorovať, čo s nami urobili dva roky nezameniteľnej skúsenosti, izolácie či, naopak, neprimeraného pracovného nasadenia,“ reaguje psychologička z online poradne MOJRA.sk Viera Škopová. „V popredí nefiguroval zamestnanec, ale dočasne nastavené pravidlá a zväčša nie príliš lichotivé pracovné možnosti.“ Výsledkom je neuveriteľne vysoký potenciál fluktuácie. Až 68 % zamestnancov priznáva, že uvažuje o zmene práce.
Špecifiká postcovidových čias
Nie je žiadnou novinkou, že najčastejším dôvodom na zmenu miesta je lepšie finančné ohodnotenie, a rekordná inflácia tomu len nahráva. Na ďalších miestach však vidíme nespokojnosť s manažmentom a stratu zmysluplnosti práce. „Toto sú veci, ktoré môžu byť špecifikom postcovidovej doby. Hybridná práca či trvalý home office kladú na manažérov iné nároky a podceňovanie tejto situácie nemôžeme považovať za profesionálny krok,“ tvrdí riaditeľka Profesie Ivana Molnárová.