Terčom ruských rakiet, striel a dronov sa stali predovšetkým tepelné a vodné elektrárne a teplárne, a tak Ukrajina musela pozastaviť vývoz elektriny do EÚ. "Verím, že všetko opravíme a v pokojnejšom čase, keď sa stabilizuje situácia v našom energetickom systéme, budeme pokračovať vo vývoze elektriny do Európy," zdôraznil Zelenskyj podľa denníka Ukrajinska pravda.
Šéf štátu podrobne vysvetlil, čo Ukrajina potrebuje pre obnovu energetickej infraštruktúry, a vyzval Európsku komisiu, aby zohrala úlohu koordinátora pomoci členských štátov únie. Navrhol vytvoriť podobnú platformu, aká vznikla medzi partnerskými štátmi poskytujúcimi Ukrajine vojenskú pomoc. "Problém s energetikou ide teraz ruka v ruke s finančnou krízou a nedostatkom zbraní, a preto by mala vzniknúť takáto platforma," dodal Zelenskyj.
Osobitná pozornosť bola pri rokovaní podľa kancelárie Zelenského venovaná ďalšiemu posilneniu energetických sankcií proti Rusku. Ukrajinský prezident vyzval na stropovanie cien ruského plynu a tiež na obmedzenie dodávok ruského skvapalneného plynu do EÚ v rámci budúceho balíka protiruských sankcií.
Simsonová dnes pricestovala do Kyjeva po ďalšom ostreľovaní ukrajinských energetických objektov ruskými raketami a hovorila o nevyhnutnosti zvýšiť podporu ukrajinskej energetike, dodala Ukrajinska pravda. Pripomenula, že po ruských útokoch z 10. a 11. októbra Zelenskyj hovoril o poškodení asi 30 percent energetickej infraštruktúry krajiny. Potom nasledovalo ešte niekoľko ďalších ruských útokov, naposledy ráno 31. októbra.
V Kyjeve od 2. novembra úplne prestanú jazdiť trolejbusy, oznámil dnes starosta Vitalij Kličko s tým, že ich nahradia autobusy. Je to nevyhnutné, aby sa znížila záťaž kladená na energetický systém metropoly. Autobusy sa začali objavovať na trolejbusových linkách od 20. októbra, ale od stredy sa trolejbusy zastavia úplne, poznamenala ruská redakcia BBC a dodala, že vlani v Kyjeve trolejbusy jazdili na piatich desiatkach liniek.