V rozhovore so serverom Axios to uviedol Brendan Carr, jeden z piatich komisárov americkej Federálnej komisie pre spoje (FCC). Správa viedla k rastu akcií konkurenčných amerických firiem Meta Platforms a Snap, upozornil server CNBC.
"Myslím si, že neexistuje iná cesta ako zákaz," uviedol Carr. Poukázal na obavy ohľadom nakladania s dátami amerických užívateľov aj na riziko využívania aplikácie TikTok na ovplyvňovanie politického diania v Spojených štátoch. TikTok v USA používa vyše 200 miliónov ľudí, píše Axios.
Carr a niektorí americkí zákonodarcovia vyjadrujú obavy z toho, že spoločnosť ByteDance zdieľa údaje užívateľov aplikácie TikTok s čínskymi úradmi. O zákaz TikToku kvôli obavám o národnú bezpečnosť v minulosti usiloval bývalý americký prezident Donald Trump, jeho kroky ale v roku 2020 zablokoval federálny súd. Terajší prezident Joe Biden neskôr Trumpove kroky zrušil a nariadil previerku potenciálne nebezpečných aplikácií, píše denník New York Post.
Carr tento rok v júni vyzval americké technologické spoločnosti Apple a Google, aby TikTok vyradili zo svojich obchodov s aplikáciami. "TikTok vo svojej podstate funguje ako sofistikovaný sledovací nástroj, ktorý zhromažďuje rozsiahle množstvo osobných a citlivých údajov," uviedol vtedy. "Je jasné, že TikTok predstavuje neprijateľné riziko pre národnú bezpečnosť, pretože jeho rozsiahly zber údajov je kombinovaný so zjavne nekontrolovaným prístupom Pekingu k týmto údajom," dodal.