Globálny stav zdravotnej núdze v súvislosti s opičími kiahňami vyhlásila WHO ešte v júli. Znamená to, že ide o "mimoriadnu situáciu" a predstavuje najvyšší stupeň výstrahy, aký WHO môže vydať.
Hoci sa podľa nezávislých odborníkov šírenie opičích kiahní podarilo obmedziť, nové prípady stále pribúdajú a niektoré krajiny ešte nemajú na boj s touto chorobou dostatok diagnostických a liečebných nástrojov alebo vakcín.
Odborníci sa tiež obávajú, že v niektorých krajinách sú nakazení ľudia diskriminovaní, čo môže viesť k zatajovaniu choroby a šíreniu infekcie. Najohrozenejší sú najmä muži, ktorí mali pohlavný styk s inými mužmi. V mnohých krajinách je pohlavný styk medzi partnermi rovnakého pohlavia zakázaný, dodáva DPA.
Opičie kiahne sú pomerne zriedkavé ochorenie vyskytujúce sa väčšinou v krajinách strednej a západnej Afriky. Od mája tohto roku sa však rozšírili aj do mnohých iných krajín sveta. Ohniskami tejto choroby sa stali podľa WHO Európa a Spojené štáty. Podľa najnovších údajov zdravotnej agentúry OSN celosvetovo zaznamenali 77.934 prípadov a 36 úmrtí.