Čiastočný cenový strop bol navrhnutý tak, aby sa zachovali "stimuly na šetrenie energiami" napriek zníženiu cien pre spotrebiteľov, uvádza vládny dokument.
Scholz sa neskôr v stredu stretne s premiérmi spolkových krajín, aby doladili detaily plánu. Niektorí regionálni lídri naliehali na vládu v Berlíne, aby zaviedla strop na ceny plynu pre domácnosti skôr. "Ľudia potrebujú spoľahlivú ochranu pred vyššími nákladmi, najmä v chladných mesiacoch január a február, keď intenzívne využívajú kúrenie," povedal pre časopis Der Spiegel Hendrik Wüst, premiér Severného Porýnia-Vestfálska.
Nemecko, ktoré bolo pri dovoze energie dlho závislé od dodávok z Ruska, tvrdo zasiahol prudký nárast cien po invázii Moskvy na Ukrajinu a obmedzenie ruských dodávok.
Napriek tomu, že nemecká ekonomika v období medzi júlom a septembrom vzrástla o 0,3 %, väčšina analytikov stále očakáva, že skĺzne do recesie, keďže vysoké náklady na energiu brzdia výrobu.
Podniky, ktoré volali po podpore od vlády, plány privítali. Cenový strop by mal priniesť "trochu bezpečia a zároveň zmierniť starosti", uviedla priemyselná lobby BDI začiatkom týždňa.
Rozsiahly plán Berlína na ochranu svojej ekonomiky sa však nepáči európskym partnerom, ktorí by uprednostnili spoločné riešenie. Obávajú sa, že viac zadlžené krajiny si nemôžu dovoliť také výdavky ako Nemecko, pričom tento plán môže ovplyvniť ich vlastné náklady na energiu.
Nemecko bude strop pre ceny energií čiastočne financovať prostredníctvom pôžičiek zo stabilizačného fondu vytvoreného počas pandémie nového koronavírusu. Berlín má tiež v úmysle financovať strop aj z časti mimoriadnych ziskov, ktoré dosiahli energetické spoločnosti vďaka nárastu cien.