Tím holandského onkológa a výskumníka Roba Pietersa preto pre ne vyvinul špeciálny druh liečby, ktorý sa teraz využíva celosvetovo. Pre TASR to povedal samotný onkológ, ktorý sa zúčastnil na odovzdávaní cien ESET Science Award v Bratislave.
Podľa slov onkológa bolo najskôr potrebné pochopiť, ako leukémia vlastne vzniká – ako sa z obyčajnej krvinky stane zhubná rakovinová bunka. "Za všetkým stojí DNA, ktorá riadi bunkové procesy. V DNA sa nachádza 20.000 génov, ktoré bunke napríklad hovoria, kedy sa má deliť, čiže rozmnožovať, a tiež to, kedy má s delením prestať. Niekedy sa však stane, že určité gény, ktoré riadia deliaci proces v bunke, sú poškodené. A od druhu týchto abnormalít v štruktúre DNA závisí, akou agresívnou formou leukémie malí pacienti trpia," vysvetlil Pieters.
Pietersov tím ďalej skúmal, ako poškodenia konkrétnych génov súvisia s úspešnosťou podanej chemoterapie. Detská leukémia sa lieči siedmimi až 11 rôznymi druhmi chemoterapie, preto sa táto liečba nazýva i kombinovaná chemoterapia.