Budú školy bezpečné?
Zriaďovateľ školy, ktorým je TSK, tvrdí, že podobné incidenty sa dajú v budúcnosti len ťažko predikovať. Môže pomôcť viac komunikácie so školskými psychológmi a s rodičmi. „V súčasnosti však platná legislatíva neumožňuje kontrolovať osobné veci študentov, ktoré si prinesú do školy v taške alebo batohu. Ak sa nájde spoločenský konsenzus, tak sa zákon môže zmeniť. Otázne zostáva tiež, či pomôže zaviesť na školách podobné detekčné brány ako na letiskách a aký by to malo ďalší finančný a personálny dosah na jednotlivé školy,"uzavrela hovorkyňa Trenčianskej župy Lenka Kukučková. O bezpečnosti na školách bude rokovať aj školský výbor parlamentu.
Mladí sú nahnevaní a frustrovaní
Marek Madro, psychologická poradňa Ipčko
Na našich linkách pomoci zaznamenávame v posledných dňoch 83% nárast volaní so žiadosťou o pomoc práve zo strany mladých ľudí, ktorí sú frustrovaní a nahnevaní na to, že keď sa tu aj udejú nejaké veci, tak o nich síce rozhorčene spoločnosť pár dní hovorí ale riešenie neprichádza. Preto berú častokrát spravodlivosť do svojich rúk práve takýmto nešťastným spôsobom. Fenomén násilia a agresie narastá práve zo strany dospelých na sociálnych sieťach.
Vidíme tu obrovskú polarizáciu spoločnosti a mladí ľudia samozrejme všetko vnímajú. Nachádzajú sa v citlivom veku, keď nemajú dostatočne vyvinutý mozog, aby dokázali správne vyhodnocovať následky svojho konania. Mladí ľudia potrebujú, aby sme my dospelí prišli s riešeniami, aby dostávali návody na upokojenie, a aby to nebolo o tom, že dva týždne o niečom veľmi rozhorčene diskutujeme, ale aby sa to pretavilo do konkrétnych návrhov na riešenie situácie.