Problém je, že budova sa nachádza v centre Banskej Štiavnice, a teda v prísne chránenej pamiatkovej lokalite UNESCO. Podľa pamiatkarov musia ísť solárne panely preč, Kaníkovci sa, naopak, bránia, že samotná budova pamiatkou nie je.
Podľa pamiatkarov je umiestňovanie solárnych panelov a podobných zariadení v lokalitách Svetového dedičstva UNESCO neprípustné a takéto aktivity musia v každom prípade schvaľovať samotní pamiatkari. „Vlastníci hotela s Krajským pamiatkovým úradom Banská Bystrica nekonzultovali umiestnenie technických zariadení na streche hotela Grand Matej v území pamiatkovej rezervácie, ani nepožiadali o vydanie rozhodnutia podľa zákona o pamiatkovej starostlivosti,“ cituje vyjadrenie pamiatkarov portál aktuality.sk, ktorý na kauzu ako prvý upozornil.
Kto schvaľuje solárne panely?
Obrátili sme sa teda na manželov Kaníkovcov s otázkou, prečo sa nekoordinovali s pamiatkarmi. „Budova hotela Grand Matej nie je kultúrnou pamiatkou. Napriek tomu sme pozorne skúmali, či je možné z hľadiska zákona inštalovať na strechu hotela fotovoltaické panely. V žiadnom zákone sme nenašli fotovoltaiku zahrnutú do zoznamu technických zariadení budov. Preto máme za to, že ustanovenie zákona o pamiatkovej starostlivosti nezahŕňa fotovoltaiku, teda stanovisko Krajského pamiatkového úradu nie je pre jej inštaláciu zo zákona potrebné,“ odpísala nám Darina Kaníková, konateľka firmy HGM, ktorá budovu vlastní. Fotovoltaické panely dokonca prirovnáva k satelitným či terestriálnym anténam, ktoré tiež nepotrebujú prejsť žiadnym schvaľovaním.