Okrem toho štát podľa Kaníkovcov nemôže zabrániť vlastníkom budov v pamiatkových oblastiach využívať fotovoltaiku. Oni sami si ju inštalovali v reakcii na energetickú krízu a chcú si ňou znížiť náklady. „V zmysle ústavy by tak musel urobiť len jasne definovaným zákonným ustanovením a za finančnú náhradu. Konzultovali sme to s viacerými právnikmi. Sme presvedčení, že takéto rozhodnutie nemá oporu v zákone a ani v ústave,“ uvádza Kaníková.
Kaníkovci: Pohľad z dronu nikto nevidí
Spor medzi pamiatkarmi a Kaníkovcami sa vedie najmä o to, nakoľko fotovoltaika na streche ich hotela špatí okolie. Podľa pamiatkarov takéto zariadenia v lokalite UNESCO jednoducho nemajú čo hľadať. „Prakticky na každý objekt existuje typický priehľad, ktorý sa spolupodieľa na kolorite mesta. Z tejto skutočnosti vyplývajú aj požiadavky ochrany strešnej krajiny,“ uvádza Krajský pamiatkový úrad Banská Bystrica.
Kaníkovci však na to majú iný názor. Do redakcie nám poslali aj vlastnú fotografiu fotovoltaiky na streche ich hotela. „Je z Katovej ulice, jedinej, kde je možné tú fotovoltaiku uvidieť. Z iných ulíc je neviditeľná,“ píšu. Pohľad, ktorým argumentujú pamiatkari, je podľa nich možný len z dronu. „A to nie je práve častý pohľad konzumentov pamiatkovej ochrany. Okrem pohľadu z dronu nie je možné panely na streche hotela vidieť,“ argumentuje Kaníková.