"Nikto nemá právo ubližovať iným. Odsudzujeme tento čin, odsudzujeme to, čo sa dnes v Novákoch udialo. Dotkol sa nielen obete, jej rodiny, blízkych, ale aj širokého okruhu známych a napokon aj neznámych," skonštatoval Madro.
Odborný prístup však podľa neho potrebujú obe strany. "Obeť tohto agresívneho činu potrebuje okamžitú odbornú pomoc, aby sa eliminovali traumatické dosahy. Útočník potrebuje rovnako odborný prístup z dôvodu ohrozenia jeho budúceho vývinu," vysvetlil odborník.
Skúsenosti z krízových liniek podľa Madra poukazujú na to, že počas posledných dvoch rokov sa vplyvom udalostí výrazne zhoršil stav duševného zdravia najmä mladých ľudí, ktorí sa nachádzajú v citlivom a zraniteľnom veku.
Poukazuje pritom na pandémiu ochorenia COVID-19, vojnu na Ukrajine, klimatickú a energetickú krízu, na tragédie, pri ktorých prišli o život nevinní mladí ľudia, či na silnú polarizáciu spoločnosti. "Práve tieto náročné a tragické udalosti sú výsledkom eskalácie dlhodobo neriešených ťažkostí a problémov, ktoré sa počas dvoch rokov nabaľovali a zintenzívnili," ozrejmil Madro.
Poukázal na to, že mladí ľudia sa cítia osamelo aj napriek tomu, že sú obklopení ľuďmi. "Majú pocit, že sú pod obrovským tlakom, pretože je naša spoločnosť výrazne orientovaná na výkon. Ten sa od nich vyžaduje v škole, doma, v zamestnaní, vo vzťahov a aj medzi rovesníkmi," priblížil psychológ. Dodal, že mladí sa preto boja zlyhať a často sa uzatvárajú do seba. "Majú pocit, že nemajú s kým hovoriť o tom, ako sa naozaj majú a čo ich trápi. Ak s týmito pocitmi ostávajú ľudia dlhodobo osamote a bez pomoci, môže to prerásť do rôznych duševných ťažkostí," skonštatoval.