V štvrtkovej diskusnej relácii Na hrane televízie JOJ to povedal minister hospodárstva Karel Hirman. Aké budú ceny plynu a ďalších energií pre domácnosti v nadchádzajúcom roku však opäť odmietol spresniť.
"Prítok plynu od našich dodávateľov je plynulý, dokonca je nad úroveň, ktorú by sme aktuálne potrebovali," povedal Hirman. Na príčine je teplé počasie a stabilná situácia je tak v celej Európe. Minister však pripomenul, že napriek tomu je cena zemného plynu na trhu stále niekoľkonásobne vyššia, než bola v predchádzajúcich rokoch.
Bývalý minister financií a poslanec Národnej rady (NR) SR Ladislav Kamenický (Smer-SD) tvrdil, že za vysokú ceny plynu sú zodpovedné sankcie západných krajín voči Rusku za napadnutie Ukrajiny.
Hirman však pripomenul, že sankcie sa netýkajú ruského plynu a jeho ceny rástli už od minulého leta, pretože Rusko obmedzilo dodávky plynu do Európy a vznikol nedostatok tejto suroviny. Obaja politici sa ale zhodli na tom, že ceny plynu ovplyvnila aj nemecká energetická politika, ktorá odstavila jadrové elektrárne a spoliehala sa na ich nahradenie práve ruským zemným plynom.
Východiskom z energetickej krízy je podľa Hirmana spoločné európske riešenie na zastropovnanie ceny plynu, ktoré ale blokuje práve Nemecko. Paradoxne táto krajina prijala podobné opatrenie na národnej úrovni a plánuje podporiť svoju ekonomiku sumou viac ako 200 miliárd eur.
Slovenské firmy to však dostáva podľa Kamenického do nevýhodnej situácie, pretože vládou ohlásené zastropovanie plynu pre firmy na 99 eur s preplácaním 80 % sumy, ktorá je nad touto cenou, je podľa poslanca menej, ako dostanú nemecké firmy.
Hirman zdôraznil, že už ohlásená pomoc malým a stredným slovenským podnikom pokryje "drvivú" väčšinu firiem. Pre veľké spoločnosti bude ale pomoc obmedzená aj preto, že podľa európskych pravidiel musia byť v strate.