Farmaceutické spoločnosti Sanofi a AstraZeneca v piatok v spoločnom vyhlásení uviedli, že Komisia dala zelenú ich prípravku nirsevimab, čo je laboratórne vyvinutá rekombinantná ľudská monoklonálna protilátka určená na prevenciu ochorenia dolných dýchacích ciest respiračným syncyciálnym vírusom (RSV) u novorodencov a kojencov počas ich prvej sezóny RSV. Týmto vysoko nákazlivým bežným vírusom sa pritom do dvoch rokov nakazia takmer všetky deti.
Európska lieková agentúra (EMA) v septembri odporučila schválenie nirsevimabu na základe výsledkov pokročilého výskumu, podľa ktorého látka znižuje riziko, že bude dieťa nakazené RSV potrebovať lekársku pomoc a tiež sa javí ako bezpečná. Prípravok sa podáva ako jedna injekcia. V súčasnosti môžu vysoko rizikovým deťom počas sezóny mesačne podávať injekcie.
V Spojených štátoch už tento rok RSV spôsobuje nárast infekcií v detských nemocniciach a európski predstavitelia varujú, že podobný nárast by sa mohol objaviť aj naprieč starým kontinentom. U zdravých ľudí sa RSV prejavuje podobne ako nachladnutie, pre veľmi malé deti a seniorov však môže byť vírus život ohrozujúci. Môže totiž spôsobiť infekciu hlboko v pľúcach a malým deťom brániť v dýchaní, ak im spôsobí zápal ich drobných dýchacích ciest. RSV ročne zabije asi 100-tisíc bábätiek, prevažne v rozvojových krajinách.
Pfizer tiež tento týždeň ohlásil, že predbežný výskum naznačuje, že ochrane bábätiek proti RSV by mohla pomôcť nová vakcína podávaná tehotným ženám. Efektívnu vakcínu sa pritom nedarí vyvinúť už desaťročia.