Vďaka nim ale môžu byť tiež sledované ohniská bojov alebo odhaľované protilietadlové systémy. ČTK to povedal kozmický inžinier a popularizátor vedy Ján Lukačevič. Pôsobí v Pražskom inovačnom inštitúte, ktorý tento týždeň usporiadal konferenciu o úlohe vesmíru v rozvoji mesta, obrane a výskumu.
Lukačevič je tiež členom poradného zboru generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) Jense Stoltenberga. NATO sa podľa neho stále viac v rámci vesmíru angažuje. Pripomenul, že ho na konci roka 2019 označilo za svoju ďalšiu operačnú doménu a tento rok zverejnilo dokument, ktorý sa zaoberá aliančným prístupom k vesmíru.
Lukačevič očakáva, že NATO bude v oblasti vesmírnej problematiky pre svoje členské štáty zabezpečovať najmä koordinačnú úlohu. "Nedá sa čakať, že by vesmírnym priestorom lietali družice označené logom NATO," podotkol. Vedenie aliancie sa skôr podľa neho bude snažiť svoje členské krajiny prepájať a podporovať ich, aby čo najviac spolupracovali a ich technologické a informačné kapacity sa pokiaľ možno čo najviac dopĺňali.
Pripomenul, že NATO má svoje vesmírne centrum umiestnené na vojenskej základni v nemeckom Ramsteine. To v posledných niekoľkých rokoch výrazne personálne posilnilo. Aliancia chce vesmír využívať najmä na pozorovanie a zber dát najrôznejšími formami, teda napríklad pomocou družicových snímok v najrôznejších spektroch.